TEMAT KONKURSU:„Siłą twórczą jest miłość.
Święty Maksymilian Maria Kolbe”.
„Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość”
Święty Maksymilian Maria Kolbe
Św. Maksymilian Maria Kolbe (właściwie Rajmund Kolbe) zapisał się na kartach historii jako męczennik, który oddał swoje życie za drugiego człowieka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz. Wskutek ucieczki więźnia bloku 14, 29 lipca 1941 r. podczas karnego apelu zastępca komendanta obozu Karl Fritzsch, stosując odpowiedzialność zbiorową, wytypował dziesięciu więźniów, którzy mieli umrzeć śmiercią głodową. Za jednego z nich, niespełna czterdziestoletniego żołnierza i ojca rodziny Franciszka Gajowniczka, zgłosił się o. Maksymilian. W celi głodowej, mimo złego stanu zdrowia, żył ponad dwa tygodnie. 14 sierpnia 1941 r. umierającemu o. Kolbemu wstrzyknięto fenol, a kolejnego dnia ciało skremowano. Wydarzenie to poprzedzały lata posługi franciszkanina, przepełnionej bezgraniczną ufnością w Opatrzność Bożą. Jego opus magnum stała się organizacja krzewiąca kult maryjny – Rycerstwo Niepokalanej. W 1927 r. w Niepokalanowie utworzył klasztor franciszkański oraz nowoczesny ośrodek wydawniczy. Działalności ewangelizacyjnej nie ograniczał do kraju, powołując w 1931 r. w Nagasaki japoński Niepokalanów – Mugenzai no Sono (Ogród Niepokalanej). Na ołtarze został wyniesiony jako wyznawca i męczennik. Beatyfikacji dokonał 17 października 1971 r. papież Paweł VI, a kanonizacji – jedenaście lat później 10 października 1982 r. – Jan Paweł II.
CELE KONKURSU
- upowszechnienie wiedzy o św. Maksymilianie Maria Kolbe
- zapoznanie uczniów z przesłaniem, życiorysem św. Maksymilianie Maria Kolbe
- przybliżenie wartości jakimi kierował się św. Maksymilianie Maria Kolbe
- rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną
- wdrażanie korzystania z różnorodnych źródeł informacji
UCZESTNICTWO W KONKURSIE
Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne. Mogą do niego przystąpić uczniowie klas 1, 2 ,3 ,4, 5 w ZS nr 1 w Sanoku. Prezentacje muszą być wykonane indywidualnie.
NAGRODY
Uczestnicy, którzy zwyciężą otrzymają dyplomy oraz dowolny jeden dzień bez pytania.
KRYTERIA OCENIANIA
– zgodność treści prezentacji z hasłem przewodnim konkursu
– poprawność merytoryczna informacji zamieszczonych w prezentacji
– przejrzysty i uporządkowany układ prezentacji
– adekwatność zastosowanych narzędzi i efektów do przedstawianych treści
– techniczna poprawność wykonania
– estetyka i efekt wizualny
– kreatywność przy wykonywaniu zadania
WARUNKI UCZESTNICTWA
- Prezentacje muszą być wykonane indywidualnie, przez ucznia ZS nr 1 w Sanoku.
- Uczestnicy konkursu przygotowują jedną prezentację multimedialną pt. ”Siłą twórczą jest miłość. Święty Maksymilian Maria Kolbe”.
- Prezentacja multimedialna musi być opracowana w programie Microsoft Power Point o objętości od 12-20 slajdów; wewnętrzna organizacja i ilustracja slajdów dowolna.
- Prezentacja powinna być wysłana do katechety na adres mailowy: jadwiga.malczak@interia.pl, w terminie do 30 września 2024 r.
- W prezentacji powinny się zawierać dane osobowe autora pracy (imię, nazwisko, klasa).
- Prezentacje biorące udział w konkursie powinny być pracami autorskimi, wcześniej nie publikowanymi i nie przedstawianymi w innych konkursach.
- Prezentacja konkursowa powinna być przygotowana przez autora w sposób samodzielny.
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły.